Čeká Cherson stejný osud jako Mariupol?

Davy lidí oslavující porážku ruské armády v ulicích Chersonu. Záběry, které v posledních hodinách obletěly celý svět. Včera do čtvrtmilionového města vítězně vstoupila ukrajinská armáda. Jen pár hodin poté, co Rusové ukončili ústup přes řeku Dněpr. Spokojí se ale Kreml se ztrátou Chersonu – tedy prvního významného města, které ruské jednotky po propuknutí invaze dobyly? Mnozí analytici předpovídají, že ruská odveta na sebe nenechá dlouho čekat.

Cherson – jediné provinční hlavní město, které ruská armáda na konci letošního února obsadila. Teď se ale ruské velení rozhodlo z klíčového města stáhnout. Obyvatelé Chersonu slaví, skutečně ale Rusko ustupuje? Přenechá Putin dobrovolně Ukrajincům město, které sotva před pár týdny spolu s dalšími ukrajinskými regiony nezákonně anektoval?

Ruské ministerstvo obrany v pátek potvrdilo, že stahování ruských jednotek bylo dokončeno. Ústup z Chersonu je pro Putina ponižující. Svých plánů obsadit co největší část ukrajinského území a svrhnout vládu v Kyjevě se ale pravděpodobně nevzdá.

Někteří západní analytici předpokládají, že Rusko nedá ukrajinské armádě šanci, aby se tam usadila a strávila nadcházející zimu. Stále existuje možnost, že ruští vojáci vyhodí do povětří přehradu v Nové Kachovce a obviní z toho Ukrajinu. To by mělo pro obyvatele regionu katastrofální následky a zabránilo by to navíc postupu ukrajinských ozbrojených sil.

Existují ale i další scénáře. Rusko by mohlo z levého břehu ostřelovat ukrajinské pozice v Chersonu. Městu tak hrozí, že se promění v ruiny, podobně jako Mariupol. Zatím v Chersonu v následujících týdnech nejspíš jen dojde k menším statickým bojům. Intenzivní válčení se naopak očekává na frontě v Donbasu. Lze předpokládat, že Rusko posílí stávající jednotky, které jsou v oblasti již rozmístěny, o ty, které se nyní stahují z Chersonu.

K porážce Ruska povede ještě dlouhá cesta. Jisté je, že Ukrajina opět dokázala, že se Rusku – tedy zemi s mnohem většími vojenskými kapacitami – dokáže ubránit. To by samozřejmě nebylo možné bez pomoci západu, který Kyjev vojensky i ekonomicky podporuje.

Od června ukrajinská armáda používá raketové systémy HIMARS dodané Spojenými státy. Právě ty používala k systematickým útokům na mosty přes řeku Dněpr, čímž ztížila, ne-li úplně znemožnila zásobování ruských jednotek.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ruské síly se začaly stahovat z pravého břehu Dněpru!

Ruské rakety dopadají na Ukrajinu!