Putin nařídil zastavit palbu na pravoslavné Vánoce!

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci, tedy po dobu pravoslavných Vánoc. 

Informovala o tom dnes agentura TASS. K dočasnému příměří vyzval v předvečer svátku moskevský patriarcha Kirill, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb.

Patriarcha Kirill je ruský náboženský činitel, biskup Ruské pravoslavné církve, od 1. února 2009 patriarcha moskevský a veškeré Rusi, nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve. Za doby Sovětského svazu byl spolupracovníkem KGB s krycím jménem Michajlov.

Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře, bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

„S ohledem na výzvu Jeho Svatosti patriarchy Kirilla nařizuji ministru obrany Ruské federace zavést režim příměří podél celé frontové linie na Ukrajině od 12.00 hodin 6. ledna 2023 do 24.00 hodin 7. ledna 2023. 

„Vzhledem k tomu, že v oblastech bojů žije velký počet pravoslavných občanů, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří a umožnila jim účast na bohoslužbách na Štědrý den a také v Den narození Krista,“ řekl podle The Guardianu Putin. 

Rusko musí opustit okupovaná území, jedině tak bude mít „dočasné příměří“, uvedl vzápětí na twitteru poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Pokrytectví si nechte pro sebe, vzkázal ukrajinský činitel do Moskvy.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc

Ruská armáda dodržuje dočasné příměří