Vývoz uhlí z Ruska se opět výrazně zvyšuje!

Vývoz uhlí z Ruska po moři se opět výrazně zvyšuje. Evropská unie totiž uvolnila omezení pro přepravu této komodity po moři, což umožnilo přesměrovat dodávky uhlí do Asie. 

Rusko se po sankcích Západu snaží najít nové odběratele svých surovin v Asii. A to i za cenu výrazných slev, které musí nabízet, aby proniklo na nové trhy. Podle analýzy ruské státní banky PSB například začalo prodávat uhlí do Indie se slevou až 70 procent.

Indie je po Číně druhým největším dovozcem uhlí na světě, současně představuje jednoho z nejdůležitějších spojenců Ruské federace v Asii. Se slevou nakupuje ve velkém také ruskou ropu či hnojiva.

Podle údajů analytické společnosti Kpler činily dodávky v říjnu téměř 16,6 milionu tun, což je o něco méně než v červnu, kdy byly nejvyšší nejméně od roku 2017, uvedla dnes agentura Bloomberg. Od té doby vývoz mírně klesl, což odpovídá obvyklým sezonním výkyvům.

EU zakázala dovoz ruského uhlí a dalšího zboží do unie od 10. srpna. V září vydala Evropská komise (EK) aktualizované pokyny, ve kterých uvedla, že poskytování služeb, jako je přeprava, financování a pojištění, pro přepravu uhlí a dalších produktů mimo EU by mělo být povoleno v zájmu boje proti energetické a potravinové krizi ve světě.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

V Chersonské oblasti zahynuli tři civilisté!

Žádný vánoční klid zbraní nebude!