Žádný vánoční klid zbraní nebude!

Vánoční či novoroční klid zbraní na Ukrajině není na ruském pořadu dne, řekl včera podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. 

„Od nikoho žádná taková nabídka nepřišla. Tohle téma není na stole,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí vyzval Rusko, aby z Ukrajiny stáhlo vojáky, a učinilo tak první krok k možnému mírovému urovnání současné války. Jako vhodný termín pro stažení navrhl Vánoce.

Evropská unie a Severoatlantická aliance (NATO) se chystají zveřejnit dokument, ve kterém mimo jiné vyzvou Rusko k zastavení války a ke stažení vojsk z Ukrajiny. 

Ačkoliv text dokumentu není nijak průlomový, jeho zveřejnění je pokládáno za významný diplomatický úspěch vzhledem k tomu, že práce na něm trvaly déle než rok, informoval web Politico, který získal přístup k částem poslední verze prohlášení.

Váleční vůdcové v novodobých dějinách duchovní atmosféru spojenou s Vánoci nebo končícím rokem příliš nerespektují. Výjimkou, kterou připomíná řada historiků, byl rok 1914 – tedy samotný začátek první světové války.

Během Vánoc v roce 1914 se stala nevídaná věc. Bez ohledu na rozkazy nadřízených se do svátečního příměří zapojilo okolo sto tisíc britských a německých vojáků. Někde se zapojili i belgičtí a francouzští vojáci.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vývoz uhlí z Ruska se opět výrazně zvyšuje!

V hlavním městě Ukrajiny se podařilo znovu plně zajistit dodávky tepla