Na okupovaných územích začala referenda o připojení k Rusku.

V Moskvou ovládaných částech Ukrajiny začala referenda o připojení k Rusku. Hlasování se koná asi na 15 procentech ukrajinského území. 

Hlasovat mohou až do úterka lidé v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, samozvaných státní útvarech, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté.

Očekává se, že výsledky hlasování budou ve prospěch připojení k Rusku. Podle vlády v Kyjevě chce Rusko výsledky referend využít k tomu, aby doložilo údajnou podporu mezi lidmi k odtržení těchto území od Ukrajiny a využilo je jako záminku k anexi.

Podobně to udělalo v roce 2014 na Krymu. Mezinárodní společenství anexi tohoto ukrajinského poloostrova neuznalo.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin vzkázal obyvatelům Moskvou ovládaných území, aby „hlasovali svobodně a ničeho se nebáli“. „Rozhodněte se stát se součástí Ruské federace, my vás podpoříme,“ řekl.

Ukrajinské úřady také poukazují na to, že pokud Rusko oblasti, kde se referenda konají, prohlásí za součást svého území, může ukrajinskou snahu je osvobodit označit za útok na své území. „Pak budou moci bojovat bez jakýchkoliv omezení,“ řekl k tomu ukrajinský šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Západní země už při oznámení o konání těchto referend v úterý oznámily, že jejich výsledky neuznají.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Británie bude Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc do té doby, než Kyjev vyhraje válku

Z Ruska od vyhlášení mobilizace uteklo 260 tisíc mužů!