Vyšetřovatelé v Chersonu našli další mučírny vězňů!

Cherson, klíčové město na jihu Ukrajiny, které teprve nedávno po osmi měsících okupace opustily ruské jednotky. Na tamní civilní cíle přesto dál dopadají ruské střely a ve sklepeních a dalších prostorách chersonských budov vyšetřovatelé nacházejí stále další a další místnosti, které Rusům sloužily jako mučírny. Podle ukrajinských lidskoprávních aktivistů bylo v jedné z tamních stísněných cel zadržováno až 25 lidí najednou.

Podle ukrajinských představitelů objevili vyšetřovatelé v Chersonu nejméně čtyři místa, kde docházelo k mučení ukrajinských vězňů ruskými vojáky. Jejich tvrzení mají dokládat předměty, které se na místě našly – mezi nimi části gumových obušků, dřevěné pálky, žárovky a další zařízení, pomocí kterých měli okupanti vězně mučit elektrošoky, aby si vynutili jejich přiznání.

Podle Dmytra Lubinetse, parlamentního zmocněnce pro lidská práva, vyšetřovatelé po odchodu ruských sil 11. listopadu objevili 63 těl se známkami mučení. Úřad generálního prokurátora pak uvedl, že jeho úředníci provedli kontrolu nejméně čtyřech prostor, v nichž ruské jednotky nezákonně zadržovaly civilisty a brutálně je mučily.

Vězni měli být zadržováni v podzemních místnostech se špinavými stěnami a podlahami. Jeden z údajných svědků uvedl, že byl v jedné cele zavřený 24 dní. Byl přivázán k židli a vystaven opakovaným elektrickým šokům až do úplné ztráty vědomí. Po krátké přestávce pak proces pokračoval.

„Kladli otázky podle svého přání a dostávali odpovědi, podle svého přání. Jednu po druhé. Připravili si hromadu otázek a zapsali si všechno, co chtěli“, uvedl muž, kterého si ruští okupanti měli vybrat za jednu ze svých obětí.

Zadržovaným údajně ani nebylo umožněno dojít si na toaletu. Že by ruští vojáci jakkoliv mučili nebo krutě zacházeli se svými zajatci ale Kreml popírá.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šéf britské diplomacie v ukrajinské metropoli přislíbil další pomoc.

Evropa by měla posílit přítomnost na západním Balkáně