Evropa se děsí dalšího zdražování: Rusko odstoupilo od obilné dohody!

Evropa a Spojené státy tlačí na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přehodnotil své rozhodnutí o odstoupení od obilné dohody zprostředkované OSN a Tureckem. Ta zajišťovala bezpečnou plavbu nákladním lodím s ukrajinským obilím z černomořských přístavů. Do té doby Rusko zemědělský export z Ukrajiny blokovalo. Nečekaný krok Kremlu vyvolává obavy nejen u evropských zákazníků ale i v rozvojových zemích, které by se mohly ocitnout na pokraji hladomoru.  

Obilí jako zbraň vůči Ukrajině i Západu. Rusko po údajném útoku ukrajinských ozbrojených sil na ruskou Černomořskou flotilu zvolilo tvrdou odvetu. Rozhodlo se už nadále nespolupracovat na vývozu ukrajinského obilí, který zaručovala dohoda zprostředkovaná OSN v tureckém Istanbulu. Ta zajistila, aby bylo navzdory ruské invazi na Ukrajině a blokádě ukrajinských černomořských přístavů, z ukrajinských polí vyvezeno do zahraničí více než osm milionů tun obilí.

Dohoda snížila tempo prudkého růstu cen potravin ve světě a zajistila dostatek zemědělských plodin na světových trzích. Teď, když Rusko od dohody odstoupilo, hrozí, že ceny potravin, včetně Česka, opět strmě porostou.

Prezident USA Joe Biden už pozastavení dohody o dodávkách obilí ze strany Ruska označil za nehorázné a obvinil Moskvu, že potraviny využívá jako svou zbraň. Americký ministr zahraničí Antony Blinken pak vyzval všechny zúčastněné strany, aby tuto životně důležitou dohodu zachovaly.

„Jakýkoliv akt Ruska, který narušuje vývoz obilí, je v podstatě prohlášením, že lidé a rodiny na celém světě by měli za potraviny platit více, nebo hladovět. Pozastavením tohoto ujednání Rusko využívá potraviny jako zbraň ve válce, kterou samo rozpoutalo. Má to přímý dopad na země s nízkými a středními příjmy, na celosvětové ceny potravin a zhoršuje to již tak hrozivou humanitární krizi,“ uvedl v prohlášení Blinken.

Z toho, že Rusko rozehrává „hladové hry“ Moskvu obvinila i Ukrajina. K obnovení obilné dohody, jejíž platnost měla vypršet 19. listopadu, ruské představitele vyzval i generální tajemník OSN, Antonio Guterres a také unijní lídři. Šéf diplomacie EU Josep Borrell ve svém prohlášení zároveň varoval před globální potravinovou krizí.

Autor admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ukrajinské drony několik hodin útočily na Sevastopol!

Francie je plně odhodlána co nejdříve zvýšit svou vojenskou podporu Ukrajině