Útok na mariupolské činoherní divadlo 

16. března zaútočily ruské ozbrojené síly na činoherní divadlo ve městě Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Okolnosti útoku popsala Amnesty v souhrnném reportu, ve kterém zanalyzovala desítky přímých svědectví, pořízené fotografie, videa i satelitní snímky. Z těchto důkazů vyplývá, že se jednalo o válečný zločin. Ruská armáda o přítomnosti stovek lidí uvnitř divadla velmi pravděpodobně věděla, mimo jiné díky dvěma nápisům jasně čitelným ze vzduchu, které upozorňovaly na přítomnost dětí v budově. Přesto však ruské velení rozhodlo o provedení útoku, při němž bojové stíhací letouny shodily na střechu divadla dvě půltunové bomby. Zemřelo nejméně deset lidí a mnoho bylo těžce zraněno. 

Vraždění civilistů v ukrajinských městech  

Brzy po vpádu ruských vojsk se objevily zprávy o zabíjení ukrajinských občanů. Symbolem těchto zvěrstev se stalo město Buča nedaleko Kyjeva, kde byly po odchodu invazní armády na začátku dubna nalezeny masové hroby. Výzkumníci Amnesty vyslechli svědky i z dalších obcí v okolí ukrajinského hlavního města, kteří opakovaně hovořili o brutálním násilí, zastrašování a svévolném vraždění ze strany ruských ozbrojených sil.  

Podařilo se rovněž shromáždit důkazy o zabití ukrajinských civilistů při nerozlišujících ruských útocích v Charkovské a Sumské oblasti a zdokumentovat letecký útok v Černihivu, při němž byli zabiti lidé čekající ve frontě na jídlo. Amnesty také získala svědectví z obležených měst Charkov, Izjum a Mariupol, která jasně dokládají porušování humanitárního práva ze strany Ruska.

Svědectví z bombardovaného Charkova 

V květnu se nám podařilo spojit s ukrajinskou lidskoprávní aktivistkou Annou Šaryhinovou, která se zrovna nacházela v obléhaném městě Charkov. Během online setkání popsala drsnou realitu života v bombardovaném a válkou poznamenaném městě. „Nejen bezpečnost, ale i právo na život se stalo luxusem,“ sdělila účastníkům hovoru. Anna je současně zakladatelkou jedné z ukrajinských organizací na podporu práv žen a LGBTI+ lidí a byla jednou z osob, které jsme podpořili v rámci kampaně Maraton psaní dopisů 2021. Záznam z on-line setkání je k dispozici na YouTube

Lidská práva do popředí českého předsednictví  

Amnesty v dopise vyzvala premiéra Petra Fialu, aby se dodržování lidských práv stalo jednou z priorit českého předsednictví v radě Evropské unie. V kontextu kruté války na východě Evropy jsme šéfa vlády žádali, aby Česko udávalo směr evropské azylové politiky, solidarity s uprchlíky a obrany lidských práv. Tváří v tvář stále pokračující válce na Ukrajině je nyní zahraniční politika založená na lidských právech důležitější než kdy jindy.